Kategorie bloga
Nauki przedślubne a kurs - czy to to samo? 0
Nauki przedślubne a kurs - czy to to samo?

Szukając informacji o przedślubnych rzeczach do załatwienia, często można natknąć się na podstawowe pytanie: czy nauki przedmałżeńskie a kurs, to to samo? Dziś postanowimy rozwiać tę wątpliwość i dać Wam kilka wskazówek!

Nauki przedmałżeńskie a kurs - różnice

Często spotykamy się z pytaniem, czy kurs, a nauki przedślubne (przedmałżeńskie), to to samo. Obie nazwy mogą wprowadzać w zakłopotanie, szczególnie w momencie przygotowań przedślubnych, których jest naprawdę dużo, ale czy aby na pewno są różne? W praktyce nauki przedślubne i kurs to to samo. Zazwyczaj nazwy te używane są zamiennie. Zastanawiacie się, jak przebrnąć przez nie szybko i bez zbędnych problemów? Poznajcie więc 5 informacji, które pomogą Wam zrozumieć je lepiej!

Nauki przedślubne a kurs - czy to to samo?

Nauki przedmałżeńskie - 4 przydatne informacje

Wskazówka #1 - jak długo trwają nauki przedmałżeńskie

Kurs bądź też nauki, to obowiązek, który trzeba spełnić/odbyć, aby zostać dopuszczonym do zawarcia związku małżeńskiego w kościele katolickim. Różnica jest delikatna i sprowadza się do tego, że kursy są zazwyczaj weekendowe, a nauki, to cykl spotkań regularnych trwających np.: 2 razy w tygodniu po 1,5 h przez 2 do 3 tygodni (dużo zależy od parafii). Kursy przedmałżeńskie, czyli te weekendowe odbywają się zazwyczaj raz na jakiś czas, trzeba się na nie zapisywać z większym wyprzedzeniem i nie każda parafia jest w stanie takie kursy zorganizować (poza tym jest na nie ogromny popyt!). Takie kursy trwają dla przykładu cały weekend od rana do wieczora. Nauki przedmałżeńskie w trybie kilku spotkań cotygodniowych są częściej spotykane i w wielu parafiach można się na nie zapisać raz na 2-3 miesiące. Na pewno są bardziej popularne niż kursy.

Wskazówka #2 - z kursu przedmałżeńskiego można być zwolnionym!

Istnieje szansa na zwolnienie z odbywania kursu i nauk przedmałżeńskich. Jak to zrobić? Sprawdźcie, czy w liceum (ostatniej klasie) nie oferowano Wam możliwości zrobienia takich nauk (lub czasami, ale nie zawsze istniała szansa, na zaliczenie takich nauk przez fakt uczestniczenia na lekcjach religii). Powinien wtedy zostać wystawiony odpowiedni dokument tudzież zaświadczenie, które trzeba przedstawić w parafii, w której zamierzacie zawrzeć związek małżeński i zapytać księdza, czy daje ono Wam możliwość bycia zwolnionym z nauk. Nawet jeśli macie taki dokument, nie traktujcie go za pewnik. Może okazać się, że nie jest to właściwy dokument i nauki z liceum nie zostaną Wam uznane. Po prostu spotkajcie się z księdzem i porozmawiajcie szczerze mając w ręku takie zaświadczenie. Idealnie by było, gdyby okazało się, że Wasza dwójka ma taki dokument, wtedy jest spora szansa, że nie zostanie on zakwestionowany. Jeśli jedno ma takie zaświadczenie ze szkoły, a drugie go nie posiada, może okazać się, że albo: tylko jeden narzeczony jest zobligowany do wykonania takiego kursu, albo musicie go zrobić we dwoje. Rozmowa z księdzem to podstawa Waszych działań.

Nauki przedślubne a kurs - młoda para

Wskazówka #3 - zaliczony kurs nie traci ważności

Jeśli zrobicie taki kurs przed ślubem, a z jakiś przyczyn termin ślubu będziecie musieli przełożyć na kolejny rok, to takie zaświadczenie o odbyciu kursu jest ważne bezterminowo. Pamiętajcie jednak, aby zawsze dopytać o ten aspekt księdza, abyście przy ustalaniu nowego terminu upewnili się, czy w prawie kościelnym nic w tej kwestii się nie zmieniło :)

Wskazówka #4 - kurs to nie wszystko

Nie zapominajcie, że oprócz nauk/kursu, obowiązkowa przed ślubem kościelnym do odbycia jest jeszcze poradnia rodzinna. Są to maksymalnie 2 spotkania z osobą z otoczenia kościelnego (może to być np. katechetka, czasami są to małżeństwa które prowadzą takie spotkania). Na takie spotkania trzeba umawiać się z wyprzedzeniem. I tu mała wskazówka - warto zagłębić się w temat i zakończyć go sprawnie. Wiemy, że miejsca na takie kursy znikają. Bardzo często takie spotkania odbywają się kameralnym gronie i przez to ilość dostępnych terminów jest bardzo często ograniczona.

Nauki przedślubne a kurs - dłonie młodej pary

Nauki przedmałżeńskie a kurs - podsumowanie

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Wam w przygotowaniach do ślubu. Szukacie większej ilości przydatnych materiałów? Śledźcie naszego bloga po więcej!

Sprawdź też nasze inne materiały blogowe:

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.